Choď na obsah Choď na menu
 


Prvé kroky starostlivosti o nechty
Prvé zmienky o manikúre sa objavili už v 17. storočí. V tej dobe ženy z vysokej spoločnosti nosili krátke, do tvaru mandlí upravené nechty. Farbili si ich parfumovaným, červeným olejom a pre dosiahnutie vysokého lesku si ich leštili koženými handričkami. V roku 1830 sa v Európe doktor menom Sitts inšpiroval drevom z pomarančovníka, ktoré začal používať pri manikúre. Pomocou paličiek z pomarančovníkového dreva sa nechtová kožtička zatláčala lepšie ako pomocou nožníc.

Neter doktora Sittsa preslávila koncom devätnásteho storočia túto formu manikúry po celom svete. Na začiatku dvadsiateho storočia sa do nechtov vmasírovali sfarbené krémy a púdre, ktoré mali slúžiť na dosiahnutie lesku. Tak vznikli prví predchodcovia dnešných lakov na nechty. Nanášali sa na nechty štetcami z ťavej srsti, ale nevydržali dlhšie ako jeden deň.

Objavenie laku na nechty
V roku 1910 bola v New Yorku založená firma „Flowery Manicure Products“, ktorá ako prvá priniesla na trh papierové pilníky na nechty, takzvané „Emery Board“. Táto nová nechtová potreba sa stala základom každej manikúry, pretože bola k nechtom oveľa šetrnejšia ako klasické pilníky.

V roku 1917 článok v časopise Vogue propagoval ošetrujúci manikúrový set menom „simplex metóda“ firmy „Home Manicuring“. Táto sada obsahovala odlakovač, leštidlo na nechty, lak a bielu ceruzku na nechty, paličky z pomarančového dreva na zatláčanie kožtičky, papierové pilníky a informačnú brožúru na domácu manikúru.

Za prvý skutočný lak na nechty môžeme ďakovať rozrastajúcemu sa automobilovému priemyslu v dvadsiatych rokoch. Vďaka rozvoju autolakov uzrel v roku 1925 po prvýkrát svetlo sveta priehľadný, ružový lak na nechty. Lak na nechty preslávili v tridsiatych rokoch minulého storočia hollywoodske legendárne filmové divy Jean Harlow a Rita Hayworth.

Prvý odlakovač na nechty vynašla firma „Gena Laboratories“. V roku 1932 vyrobili bratia Charles a Joseph Revlon intenzívny, farebný lak na nechty. Tak sa zrodila značka Revlon. Na trhu sa objavili nové červené tóny. Od svetločervenej až po purpurovú. Revlon po prvýkrát spropagoval trend, maľovať si nechty a pery v rovnakých farbách.

V štyridsiatych rokoch filmová legenda Rita Hayworth nastolila nový trend: dlhé, červené nechty.
Po druhej svetovej vojne, v päťdesiatych rokoch sa nechtový svet stáva stále pestrejším. Začali sa prvé kurzy pre profesionálnych manikérov, predchodcov dnešných nechtových dizajnérov.

Boom umelých nechtov

V sedemdesiatych rokoch konečne prichádza desaťročie umelých nechtov. Do módy prichádzajú rovne vytvarované nechty. Stále obľúbenejšími sa vďaka tejto novej technike stávajú extrémne dlhé nechty, ktoré sa považujú za veľmi sexy. Veľkým hitom sa stávajú perleťové laky, laky s kovovým odleskom, viacfarebné laky, či ozdobné kamienky a štras na nechty. V roku 1980 nastupuje na scénu umelé vlákno: akryl.

Wellness pre nechty
V deväťdesiatych rokoch je zákazníčka, túžiaca po krásnych nechtoch konfrontovaná s množstvom noviniek: voňavé laky na nechty, ultradlho trvácne laky, laky, schnúce do jednej minúty.

V roku 1995 mala herečka Uma Thurmann v Tarantinovskom filme „Pulp Fiction“ prvýkrát novú farebnú kreáciu z módneho domu Chanel „Rouge Noir“. Zvodná krvavo červená farba dosiahla za noc kultový status, ktorý pretrváva až do dnes. Paralelne k tomu sa v poslednom desaťročí rozvíjal trend decentnej manikúry. Z Francúzska prišla francúzska manikúra, ktorá sa teší aj v 21. storočí veľkej obľube. Trh dnes ponúka jednoducho všetko, od nechtového peelingu cez nechtovú kúpeľ a masáž až k nespočetným ošetrujúcim olejom a krémom, po ktorých túži upravená ruka.


Ženy už dávno pochopili, že môžu mať krásne upravenú tvár a luxusné oblečenie, ale ak zanedbajú svoje ruky, dobrý dojem neurobia. Či chceme, alebo nie, ruky sú stále na očiach okolia a sú našou vizitkou. Veľmi atra

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

farba

(viki, 21. 7. 2011 18:15)

maluj nechty na farebno najprv duhu.

mmmm

(mmm, 24. 8. 2010 12:31)

KRISTA NEDáVAJ KU KAZDEJ TOPIC SRDCA!!! VOBEC SA V TOM NEVIZNAM!!!

časopisy

(lenka, 26. 8. 2009 9:12)

ahojte, neviete nahodou niekto o nejakom časopise o nechtoch okrem absolutluk ? ďakujem

hmm

(bublinka, 1. 9. 2008 11:43)

ja mam tak pocit, ze slecny si len nasli neco na googli, a ptm crl C + crt V a bolo to na "webe" :D

Tot moj objektivny nazor :D

to je uroven

(cavali, 9. 8. 2008 16:09)

baby teda mozete sa hanbit

vlasy

(paatty, 13. 5. 2008 15:17)

viem ze toto ku nechtom nepatri.ide o vlasy.chcem sa opytat co robit ak nase vlasy maju objem az prilis velky?vssade sa pise ako zvacsit objem ale nikde ako ho zmensit.prosim odpoved na paatty@centrum.sk lebo neviem ci by som tvoju odpoved tuna nasla ak na to odpoved vobec mas

fakt supr..

(ashley, 9. 5. 2008 21:46)

mno thaak tohle je fakt supr

naco vypisovat kokotiny

(monika, 27. 4. 2008 17:28)

nechapem na co tu vypisujes taketo kokotiny ktore predpokladam asi nikoho nezaujimaju...!!!si s touto strankov strasne trapna.. !!!